Palladium Residence & İş Merkezi No:8/ Ataşehir İstanbul Türkiye
+(90) 216-663-6100

İkna İçin Etkili İletişimin Yolları

Günlük yaşantımızda ve profesyonel iş hayatımızda sürekli birilerini ikna etmeye çalışırız. İster çocuklarımıza odalarını temizlemelerini isteyin, isterseniz çalışma arkadaşınızdan raporla konusunda destek isteyin sürekli birilerini ikna etmenin yollarını ararız. Aslında bu karmaşık ve zor görünün şey bir o kadar da olaydır. Tabi ki her şeyde olduğu gibi ikna etmenin de püf noktaları ve incelikleri bulunur.

Hemen her türlü iknada kullandığımız temel araç iletişimdir. Uygun bir iletişim stratejisi olmadan – diğer kişinin korkularına hitap eden, çözümler sunan ve her ikisini de açık ve dürüst bir şekilde yapan – herhangi birini sizin istediğiniz şeyi yapması konusunda ikna etmek neredeyse imkansızdır.

İster sözlü ister yazılı iletişim kurun ihtiyacınız olan belirli şeylerdir;

  1. Kolayca tanımlanabilen bir talep: İster bir ürün satmak, bir iş teklifi almak, bir yatırımcıyı kazanmak veya bir politika değişikliği yapmak istiyorsanız, tam olarak ne istediğinizi bildiğinizden emin olun ve bunu açıkça belirtin.
  2. Ne fayda sağlayacak? Kendisinden yapmasını istediğiniz şeyi yapmak neden diğer kişinin çıkarınadır? BU orunun cevabını kolay bir şekilde buluyor ve tabi ki karşı tarafa da bunu geçirebiliyorsanız neredeyse başardınız emektir.
  3. Takipçi olun: Bir tür eylem için son bir talep. Kitleniz taahhütte bulunmaya hazır olmayabilir, ancak onlardan ne yapmalarını istediğinizi tam olarak bildiklerinden emin olun. Bir sonraki adımın ne olduğunu ve nasıl/ne zaman takip edeceğinizi öğrenin. Takipçi olmak son derece önemlidir. İstediğiniz şeyin sonuçları kesinlikle işinize yarar fakat öncesinde bir hazırlık planı ve takip programı mutlaka yapmalısınız.

İtirazlar he zaman olacaktır. Bunlara karşı hazırlıklı olmalı ve bunların nasıl üstesinden geleceğini bilmelisiniz.

  • Bu kişi ve/veya şirketi için önemli olan nedir? Profesyonel bir hizmet firmasında bir işe başvuruyorsanız, kişilerarası becerilerinizi ve müşteri hizmetlerine bağlılığınızı vurgulamak isteyeceksiniz. Bir politika değişikliği hakkında bir süpervizöre yaklaşıyorsanız, o kişinin beğenilerini/beğenmemelerini ve başlıca motivasyonlarını önceden öğrenin. Yönetime iyi görünmesi onun için önemliyse, bunu sunumunuza dahil edin.
  • Kişinin dünyasında işini zorlaştıran şeyler nelerdir? Şu anda sahip olduğumuz gibi zorlu bir ekonomide, sunduğunuz maliyet tasarrufu avantajını vurgulayın (önceden bir yatırım gerekli olsa bile). Alternatif olarak, ürününüz veya hizmetiniz bir gelir getirici olacaksa bunu mutlaka vurgulayın.
  • Önerinize karşı en ikna edici argümanlar nelerdir? Politikada bu, muhalefet araştırması olarak bilinir, ancak her alanda kritik öneme sahiptir. Karşı tarafın ne dediğini bildiğinizi varsaymayın. Başka bir ürün veya hizmetle rekabet ediyorsanız, onların ürün ve hizmetlerini mutlaka araştırın. Satış noktalarının ne olduğunu bilin ve onlarla savaşmaya hazır olun.

Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sorularını yanıtlamaya ve teklifinize karşı gelebilecek itirazların üstesinden gelmeye o kadar hazırsınız demektir.

İkna Yasalarını Kullanmak

Amacınız “evet”in önündeki engelleri kaldırmaktır. İkna etmek bir sanattır fakat sizde ikna edecek güçlerin tamamı bulunuyor yeter ki kendinize inanın ve argümanınızdan vazgeçmeyin.

 

Bağlılık ve Tutarlılık Yasası: Kitlenizden büyük bir “evet” istemeden önce küçük şekillerde “evet” demelerini sağlayın. Hedef kitlenizi genel olarak teklifinizi desteklemeye yönlendiren, “Para biriktirmek mi istiyorsunuz?” gibi sorular sorun. “Kaliteli bir ürün mü arıyorsunuz?” “Sana ikisini birden yapacak bir şey teklif edebilseydim, ilgilenir miydin?” İnsanları, yalnızca prensipte olsa bile, önermenize katılmalarını sağlamak, yalnızca iç tutarlılığı korumak için, önemli olduğunda “evet” demelerini daha olası hale getirir.

Beğenme Yasası: En son ne zaman sevmediğiniz birinden bir şey satın aldınız? Şimdi, benzininiz bittiyse ve satacak gazı olan tek kişiden hoşlanmıyorsanız muhtemelen ondan satın alacaksınız. Ancak, genellikle olduğu gibi, onsuz yaşayabileceğiniz bir şeyse ve istediğinizi elde etmek için birçok yer varsa, muhtemelen, her şey eşit olduğunda, sevdiğiniz kişiyle gideceksiniz.

Birini ikna etmeye çalışırken, onunla ortak noktalar bulmaya gayret edin. Bu her millette işe yarar. Aynı okul, aynı il, aynı takım gibi bir çok ortak nokta işe yarayacaktır. İlişki kurmak, herhangi bir anlaşmayı istediğiniz gibi sonuçlandırmaya çok yardımcı olacaktır. Ortak noktalarınızın ne olduğunu bilmiyorsanız, sorular sormak ve karşınızdaki kişiyle gerçekten ilgilenmek size yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri vermekle kalmaz, aynı zamanda iyi bir dinleyici olduğunuz için puan da kazandırabilir.

Gülümseyin, coşkulu olun, kendinize güvenin, hızlı olun, saygılı olun ve asla ve asla tartışmayın.

Etkili iletişim, hayatımızın en kilit yapı taşlarındandır. Bundan iyi bir şekilde faydalanmak sizin her zaman güzel başarılar elde etmenizi sağlar.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın

Gizlilik Ayarlarınız
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabiliriz. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.